Obchody Dnia Ziemi

Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze – tak, by wystarczyło ich dla przyszłych pokoleń. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staję się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt można podziwiać już tylko na obrazkach, wielu grozi wyginięcie. Jest to następstwem wielu nieprzemyślanych działań ludzkich. W tym roku szczególną uwagę zwrócono na ten problem, dlatego tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywały się pod hasłem ,,Chrońmy nasze gatunki”.

Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w szereg działań zorganizowanych z tej okazji przez nauczycielki – Edytę Cybę i Beatę Arciszewską.

14 maja odbył się Szkolny Konkurs Wiedzowy pt. ,,Zwierzęta chronione w Polsce”. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas IV- VI. Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą wiedzą, ale I miejsce z niemal stuprocentową trafnością odpowiedzi zajęła uczennica kl. IV – Natalia Stacherczak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

16 maja uczniowie brali udział w apelu poświęconym ochronie zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce. Montaż literacki w wykonaniu uczniów klas IV i VII wzbogacony został prezentacją multimedialną przygotowaną przez uczennicę kl. VI – Aleksandrę Lenort. Dekorację stanowiły piękne plakaty poświęcone Karpackiej Czwórce i innym chronionym zwierzętom wykonane przez klasy II, III i VII.

Budzenie odpowiedzialności za stan środowiska, szacunku do przyrody oraz poczucia troski za stan czystości najbliższego otoczenia to kolejne cele realizowane podczas tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. 27 maja klasa IV pod opieką pani Edyty Cyby oraz Renaty Dzienniak uczestniczyła w akcji sprzątania terenu wokół szkoły. Pięknie wysprzątany zielony skwer cieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dopełnieniem Święta Ziemi będzie przekazanie darowizny pieniężnej na pomoc KARPACKIEJ CZWÓRCE. W szkole od wielu już dni trwa akcja zbiórki puszek aluminiowych. Dzięki pieniądzom uzyskanym z ich sprzedaży nasza szkoła będzie miała swój wkład w przetrwanie rysia, wilka , niedźwiedzia i sóweczki.