Wycieczka klas I-III

Słonecznym rankiem  25 kwietnia uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców i rodziców wyruszyli na wycieczkę autokarową odkrywając  Śląsk. Gościli  w prywatnym  Muzeum Chleba w Radzionkowie   podziwiając zgromadzone  tam eksponaty. Obejrzeli projekcję filmu „Od ziarenka do bochenka”- historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane, proces produkcji pieczywa. Wysłuchali prelekcji o szacunku do chleba i wzięli udział w warsztatach z ciastem- formowali  plecionki, wypiekali  i konsumowali swoje wytwory.

Zasiadając w dawnych ławkach  poznali zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki , elementarze, materiały piśmiennicze, stroje i przybory. Mieli możliwość nauki pisania rysikiem na tabliczkach  kamiennych.

Podczas podziemnej  wędrówki   Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu dzieci poznały śląskie piosenki i gwarę oraz tradycyjne śląskie stroje. Dowiedziały się jak wygląda górniczy strój roboczy, strój regionalny, mundur galowy,  poznał postać  św. Barbary.

Nauka przebiegała w nowoczesnej formie, z użyciem fokiosków z grami multimedialnymi. Dzieci spotkały też prawdziwego Skarbnika i mogły posłuchać  legend o ciężkiej pracy górnika. Zwiedzanie zakończył przejazd pociągiem górniczym Karlik.

Dzieci miały możliwość zabawy w parku technologicznym znajdującym się przy Sztolni ,zjadły  również posiłek podczas wizyty w Mac Donalds w Tarnowskich Górach.

Opracowała : Grażyna Jaksender