szkolenie w górach

Dwudniowe szkolenie zorganizowane w weekend 9-10 marca przez TTPiK w Górach Sowich poświęcono zagadnieniom organizacji turystyki górskiej. Prowadzili je specjaliści z zakresu krajoznawstwa oraz poruszania sie w górach – pracownicy AWF-u w Warszawie i ratownicy GOPR-u. Nasi uczniowie i harcerze w ramach wycieczek uczestniczą również w rajdach górskich stąd potrzeba ugruntowania wiedzy i przygotowania odpowiedniej kadry. W szkoleniu wziął udział dyrektor szkoły, zastępca komendanta III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego "Skała" Robert Knysak oraz wiceprzewodniczący Rady Rodziców ZSP w Jaskrowie Andrzej Lenort – prywatnie pasjonat gór, zdobywca Korony Gór Polskich. Pierwszy dzień kursu poświecono zagadnieniom teoretycznym – przepisom prawnym, instrukcji znakowania szlaków, ogólnej charakterystyce krajoznawczej. Drugi dzień to zajęcia praktyczne na szlaku połączone z egzaminem. Mimo trudnych warunków pogodowych – ostry atak zimy, nasi reprezentanci spisali się wzorowo: bezpiecznie poprowadzili grupę na Wielką Sowę, wykazali się znajomością zagadnień górskich i zdali egzamin stając się instruktorami turystyki kwalifikowanej o specjalności: turystyka piesza górska.

rk.