Szkoła pamięta

Uczniowie ze szkoły w Jaskrowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak czytamy w liście Ministra Dariusza Piontkowskiego celem akcji było „uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności”.

W ramach akcji, dnia 24.10.2019 r., Szkolne Koło Wolontariatu oraz harcerze z 10.JWDH „Żywioły” wraz z instruktorkami panią Agatą Gajdą i Moniką Derdą, odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w jaskrowskim lesie. Uczniowie uporządkowali teren wokół mogiły oraz zapalili znicze. Nie zabrakło też chwili zadumy nad losem pomordowanych.

Mogiły w jaskrowskim lesie to symboliczne miejsca pochówku kilku mieszkańców Częstochowy, Rudnika Wielkiego i Kamienicy Polskiej zamordowanych dnia 6 września 1939 r. przez niemieckiego okupanta. Źródła historyczne mówią, że ofiarami byli trzej mężczyźni w podobnym wieku, noszący takie samo nazwisko – Żerdziński, oraz cztery osoby niezidentyfikowane, które pochowano w tym samym grobie. Po wojnie ich szczątki przeniesiono do wspólnego grobu na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Okazją do ogłoszenia przez MEN akcji „Szkoła pamięta” były, przypadające w tym roku, rocznice: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

g.