Lekcja historii w Grodzisku Gąszczyk

Pod opieką nauczycieli – Agaty Gajdy, Joanny Tarasek, Grażyny Jakubczak i Pawła Całusińskiego, grupa uczniów z klas IV-VIII wzięła udział w pikniku rycersko-archeologicznym „Słowiański Gąszczyk”, który odbył się w dniach 14-15 czerwca w Siedlcu.

Uczniowie ZSP w Jaskrowie wybrali się do Grodziska Gąszczyk w piątek – 14 czerwca w godzinach przedpołudniowych. Już od wczesnego ranka na uczestników pikniku czekało obozowisko stylizowane  na wczesnośredniowieczne. Obok namiotów ustawiono rekonstrukcje stanowisk rzemieślniczych, a wśród nich znalazł się min. warsztat odlewniczy, kowalski, skórniczy czy hafciarski.

Dzieci z Jaskrowa z wielką ochotą brały udział we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Pod okiem kompetentnych instruktorów i pasjonatów przeszłości, każdy mógł np. stworzyć swoją świeczkę, ulepić naczynie z gliny, czy upiec i zjeść własnoręcznie wykonane podpłomyki. Uczniów naszej szkoły zainteresowała też „lekcja” kaligrafii.

„Akademia młodego archeologa” to stoisko przygotowane przez pracowników Muzeum Częstochowskiego. Tutaj każdy, choć przez chwilę, mógł poczuć się archeologiem i spróbować odkryć skarby ukryte w ziemi – repliki przedmiotów używanych przez Słowian. Młodzi archeolodzy otrzymali specjalne certyfikaty, które poświadczały dobrze wykonaną pracę.

Dużym zainteresowaniem uczestników pikniku cieszyły stanowiska: łucznicze i oszczepnicze oraz Akademia Młodego Wojownika. Na zakończenie swojego pobytu w Grodzisku uczniowie ze szkoły w Jaskrowie obejrzeli prezentację uzbrojenia z X wieku oraz pokaz walki wojów z wykorzystaniem różnego rodzaju wczesnośredniowiecznego oręża.

Wszyscy uczestnicy pikniku, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, zgodnie stwierdzili, że wyjazd był bardzo pasjonujący, i że warto tu wrócić za rok.

g.