Czas na relaks-wycieczka do Międzynarodowego Portu Lotniczego
Harcerze z III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała” w dniu 24 listopada 2023 pojechali na wycieczkę do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach pod opieką pwd. Roberta Knysaka, phm. Tomasza Derdy, dh. Moniki Derdy, pwd. Anety Pałczyńskiej oraz zaprzyjaźnionego przewodnika hm. Daniela Obarewicza. Spotkali się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy zaprezentowali specjalistyczny sprzęt pirotechniczny do wykrywania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych oraz tresurę i pracę psa specjalnego do wykrywania materiałów wybuchowych. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z realizacją kontroli bezpieczeństwa osób, bagażu kabinowego i rejestrowanego w porcie lotniczym. Mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć „od kuchni” w jaki sposób w portach lotniczych dba się o bezpieczeństwo pasażerów.
Następnie udali się do Parku Kościuszki w Katowicach, gdzie znajduje się między innymi 35 metrowa wieża spadochronowa, która jest jednym z najważniejszych pomników historii w stolicy Górnego Sląska. Z wyglądu przypomina nieco budowlany dźwig. Jednak nie wygląd jest ważny. Mieszkańcom kojarzy się z wybuchem II wojny światowej i obroną miasta. Wieża Spadochronowa nie jest tą samą, która stała tu przed wojną. Poprzednia 62 metrowa już nie istnieje.
Ostatnim przystankiem było Funzeum czyli Muzeum Światła i Koloru w Gliwicach. To nowa, wspaniała i unikatowa atrakcja powstała w kompleksie handlowo-rozrywkowym Europa Centralna. Miejsce, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Gliwickie muzeum wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe i umożliwia dzieciom zdobywanie wiedzy w sposób: nowoczesny, interesujący i zapewniający rozrywkę. Wśród dostępnych scenerii znajdował się m.in.: fluorescencyjny las, pokój nieskończoności, kryształowa komnata czy sala księżycowa wraz z innymi planetami. Jednym z zaskakujących udostępnionych w obiekcie elementów jest największe w Polsce pianino podłogowe, mierzące prawie 12 metrów długości. Innym „nietypowym eksponatem”, dostępnym w przestrzeni Funzeum, był interaktywny las, w którym zwiedzający mógł ożywić pokolorowanego przez siebie liska. To była wspaniała wycieczka…pełna uśmiechu, radości, zabawy oraz doznań świetlno - barwnych. Polecamy każdemu, kto nie był.