Śladami Powstania Styczniowego
Przypadająca w tym roku 160. rocznica Powstania Styczniowego jest okazją do organizacji specjalnych uroczystości mających na celu upamiętnić ten najdłużej trwający zryw narodowy. W tym celu powstał też specjalny projekt edukacyjny „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”, w który włączyła się Szkoła w Jaskrowie. Inicjatywę podjęcia działań projektowych potrwających do marca 2024 r. podjęła Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”, Akcję patronatem objęli m.in. europosłanka Jadwiga Wiśniewska, arcibiskup metropolita częstochowski Wacław Depo i Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer. Projekt skupia 21 szkół podstawowych, ponadpodstawowych z naszego regionu oraz szereg instytucji oraz organizacji i ma na celu utrwalić pamięć o wydarzeniach powstańczych wśród mieszkańców Ziemi Częstochowskiej.
Specjalna uroczystość upamiętniającą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz dotychczasową realizację projektu odbyła się 13 marca 2023 w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze. Zorganizowali ją Wojewoda Śląski, Oddział Okręgowy NBP w Katowicach i Śląski Kurator Oświaty. Wśród uczestników spotkania – organizatorów projektu, patronów, instytucji i zaproszonych gości obecni byli m.in.: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Posłowie na Sejm RP Lidia Burzyńska i Mariusz Trepka, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, Alicja Janowska - dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz przedstawiciele władz samorządowych i duchownych, które gościły uroczystość. Powitanie przybyłych i nakreślenie roli Jasnej Góry w powstaniu przypadło w udziale przeorowi klasztoru. O. Samuelowi Pacholskiemu.
Na uroczystość zaproszono również reprezentację szkół z naszego terenu – Jaskrowa i Mstowa. Gminę Mstów reprezentowali harcerze z III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego "Skała" wraz z opiekunami Moniką Derdą, Robertem Knysakiem i Tomaszem Derdą. W czasie spotkania szkoły biorące udział w projekcie otrzymały pamiątkowe tablice i publikacje, a burmistrzowie miast gdzie toczyły się walki pamiątkowe monety przygotowane przez NBP. Dyrektor ZSP Jaskrów – Robert Knysak otrzymał z rąk organizatorów pamiątkową tablicę przyznawaną uczestnikom projektu.
Jasnogórskie spotkanie uświetnił spektakl poetycko-muzyczny pt. „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”, który zaprezentowali uczniowie I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie a wybrane pieśni powstańcze chór Publicznej Ogólnokształcącej Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Nasi uczniowie będą dalej włączać się w kolejne działania związane z rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Kulminacyjnym punktem realizacji projektu na terenie naszej gminy będzie rajd harcerski poświęcony wspomnieniom działań powstańczych na terenie Mstowa i okolic. Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, w którym stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. W jego trakcie nie udało się powstańcom opanować dużych miast dlatego przyjęło ono charakter działań partyzanckich. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, głównie z rodzin szlacheckich i mieszczańskich również z terenu Mstowa i okolic. Klęska powstania spowodowała szereg represji wobec jej uczestników, ich rodzin oraz organizacji a nawet całych grup społecznych stosowanych przez władze zaborcze. Jeszcze w trakcie powstania Rosjanie powiesili na mstowskim rynku 16 powstańców, a po jego zakończeniu - w 1870 r. Mstów, podobnie jak sąsiednie miasta utracił prawa miejskie. Represje i kasaty spotkały też duchowieństwo – w tym klasztor CRL w Wancerzowie.
Robert Knysak