A- A+

FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY

Cudze chwalimy, swoje znamy
Już po raz drugi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaskrowie odbył się Międzyszkolny Festiwal Folklorystyczny „Nas ludowa nutkę”. Spotkanie, którego celem było przede wszystkim ukazywanie piękna naszej polskiej kultury ludowej, miało charakter przeglądu i prezentacji wypracowanych w szkołach i przedszkolach gminy Mstów, ludowych tańców, pieśni i piosenek. Festiwal odbył się w czwartek- 7 czerwca.
W tym roku na zaproszenie organizatorów festiwalu – dyrektora ZSP w Jaskrowie pana Roberta Knysaka oraz pań nauczycielek A. Kępczyńskiej, M. Staniec, I.Lech, M. Chwały, K. Barczyk i G. Jakubczak– odpowiedziały Szkoły Podstawowe z Mstowa, Brzyszowa i Małus Wielkich oraz Przedszkole z Siedlca. To właśnie występy taneczno-wokalne przedstawicieli wymienionych placówek złożyły się na bogaty i różnorodny program festiwalu. Jaskrowski festiwal uświetnili swoja obecnością pan Adam Markowski – zastępca Wójta Gminy Mstów, Radni z Jaskrowa – p. Bogusław Gawron i p. Mieczysława Gaudy oraz Sołtys Jaskrowa – p. Krystyna Tyras.
Mogliśmy więc usłyszeć utwory:
- „Hej, na krakowskim Rynku” w wykonaniu Janka Derdy oraz „Kiedyś byłam różą ” w wykonaniu Anity Stępień z SP Mstów /opiekun p. Beata Górecka-Grabara/
-„Karolinka” w wykonaniu uczniów z ASP w Małusach Wielkich /opiekun Bożena Krzystanek/
- „Moja Maryneczka” – utwór przygotowany przez przedszkolaki z Siedlca /opiekun p. Dorota Orłowska/
- „Dzieweczki ze Śląska” wyśpiewany przez Agnieszkę Wiewiórę z SP Brzyszów /opiekun p. Elżbieta Szczerba/
Na scenie prezentowali się również uczniowie z jaskrowskiej podstawówki. Grupa dzieci przedszkolnych zaprezentowała utwór „Grozik” /opiekun p. Iwona Lech/, a uczniowie z kl. „0” przygotowani przez panią Monikę Staniec zatańczyli „Krakowiaka”. Swoimi zdolnościami wokalnymi pochwaliły się również uczennice klasy VII – podopieczni p. Kariny Barczyk. Marcelina Jasińska wykonała utwór „Gdzie ten, który powie mi”, Julita Derda – „Mamo, ja nie chcę za mąż”, a Zuzanna Kwiatkowska zaśpiewała znaną piosenkę „Widziałem Marynę”. Spotkanie uświetnił swym występem Zespół Ludowy „Janowianie” pochodzący z gminy Janów, który zaprezentował wiązankę pieśni i tańców krakowskich.
W organizację muzycznego święta włączyło się jaskrowskie Koło Gospodyń Wiejskich, które przygotowało poczęstunek dla uczestników festiwalu i zaproszonych gości. Ciekawostką i nowością w tym roku były przeprowadzone przez panie z KGW warsztaty kulinarne, których efektem były własnoręcznie wykonane, a potem zjedzone, kluski leniwe. W warsztatach uczestniczyły dzieci z klas I-III. Swój wkład w organizację festiwalu miała również Rada Rodziców.
Dla wszystkich uczestników festiwalu organizatorzy przygotowali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Grażyna Jakubczak
« wstecz