Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Dnia 9 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno–Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Jaskrowie odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11:05 w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Zaszczycili nas swoją obecnością m. in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych (radni oraz sołtys Jaskrowa), a także ks. Zdzisław Siuta CRL.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły. Punktualnie o godzinie 11:11 zgromadzeni odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego, włączając się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Następnie dyrektor szkoły Robert Knysak, powitał przybyłych gości. Krótkim przemówieniem wprowadził wszystkich zgromadzonych w nastrój wydarzenia.

Część artystyczna uroczystości została przygotowana przez harcerzy 10 Jaskrowskiej Drużyny Wielopoziomowej „Żywioły” oraz uczniów kl. V-VIII, pod kierunkiem nauczycielek Moniki Derdy oraz Grażyny Jakubczak. Recytowali oni wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. W przedstawieniu wzięli również udział uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawczyni Grażyny Gaudy, śpiewając piosenkę „Ojczyzna”. Wystąpiły również dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowane przez opiekunki Iwonę Lech i Edytę Sieradzką.

Specjalnie na uroczystość przygotowano dekoracje, których głównym elementem było biało - czerwone drzewo na granatowym tle, symbolizujące targaną wiatrem historii Polskę. Obok widniało hasło: „Bohaterom Niepodległości Wieczna Pamięć w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości 1918–2018”. Elementem dekoracji były również portrety ważnych postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, takich jak marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, rotmistrz Witold Pilecki czy patron szkoły, św. Jan Paweł II. Dekoracje zostały przygotowane przez nauczycielki Iwonę Lech i Edytę Sieradzką.

Apel zakończył się wspólnym odśpiewaniem Roty. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Całość była znakomitą lekcją historii. Dzięki niej mogliśmy po raz kolejny uświadomić sobie, jak bolesne były dzieje naszej Ojczyzny, i jak trudne były drogi do odzyskania niepodległości.