WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I PSZCZYNY

Dnia 29 września 2021r. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pani Beaty Ślęzak, pani Moniki Derdy i pani Moniki Staniec wyjechali na wycieczkę do Oświęcimia. W ten sposób połączyli lekcję historii z oddaniem czci ludziom, którzy zginęli w tym największym  nazistowskim obozie zagłady. Duże wrażenie na  wszystkich uczestnikach wycieczki zrobiły piece krematoryjne i ściana śmierci , pod którą rozstrzeliwano więźniów. Zaskoczyła nas również wiadomość o tym, jak dużo dzieci zginęło w obozie. Naszą uwagę przyciągnęła także wielka księga imion i nazwisk ludzi tam pomordowanych, dotąd nieznanych, a  przywracanych w pamięci potomnych na podstawie wielu dokumentów.   Wizyta w Oświęcimiu była dla nas niezwykłą lekcją patriotyzmu.

W drodze powrotnej  zwiedziliśmy zamek w Pszczynie, którego początki sięgają XV w. Był on wielokrotnie przebudowywany, a swoją świetność zawdzięcza Hochbergom pochodzącym z Niemiec. Żoną  Hansa Heinricha XV była  słynna z urody Angielka, Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna  von Pless, nazywana Daisy. Właśnie z XIX i XX w. odtworzono wystrój pokojów zamkowych. Urzekała wszystkich przede wszystkim sala lustrzana, gdzie obecnie odbywają się koncerty.

Wieczorem zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do domu.