Niech każdy dzień będzie dniem dla Ziemi !

Światowy Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym każdego roku 22 kwietnia. W Polsce  jego obchody zostały zapoczątkowane w 1990 r. Tegoroczne, odbywające się pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię” po raz kolejny wypadły w czasie nauki zdalnej i wielu innych obostrzeń, które ograniczały możliwości świętowania tego dnia. Hołdując więc zasadzie ,, Niech każdy dzień będzie dniem dla Ziemi !” społeczność naszej szkoły postanowiła uczcić święto Błękitnej Planety w piątek 18 czerwca. Wszyscy doskonale wiemy, że nawet najdrobniejsze gesty i działania poczynione w najbliższym otoczeniu, niczym ,,efekt motyla” przynieść mogą globalne zmiany, dlatego postanowiliśmy zadbać o teren otaczający szkołę.

Wychowankowie świetlicy pod okiem p. Iwony Sieradzkiej już kilka dni wcześniej wykonali plakaty promujące akcję ,,sprzątania świata”. Nauczycielka geografii B. Arciszewska zorganizowała worki na śmieci oraz rękawiczki jednorazowe dla dzieci biorących udział w porządkowaniu okolicy.

W tym miejscu składamy gorące podziękowania dla p. Marcina Fertacza z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Mstów za przekazanie szkole niezbędnych akcesoriów.

Akcję ,,przywracania naszej Ziemi” rozpoczęli uczniowie V klasy. Wczesnym piątkowym przedpołudniem  dzieci pod opieką p. E. Cyby i B. Arciszewskiej wypieliły kwiatowe klomby wokół budynku szkolnego. Była to dla nich cenna lekcja ekologii oraz, jak się okazało, biologii.

Następnie klasy IV i VI wraz z nauczycielami: M. Staniec, B. Arciszewską, P. Całusińskim oraz  A. Kowalczykiem wyruszyły sprzątać świat !  Uczniowie porządkowali teren wokół szkoły, pobliskie przystanki autobusowe, pobocza oraz skwer. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała pracy, a duże zaangażowanie uczestników spowodowało, że akcja przebiegła szybko i sprawnie. Zaśmiecone miejsca w mgnieniu oka stały się czyste. W ten sposób choć odrobinę ,,przywróciliśmy naszą Ziemię” równocześnie podnosząc świadomość ekologiczną nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy byli uczestnikami bądź świadkami tych działań.

Organizatorzy akcji dziękują wszystkim za udział i zaangażowanie !