Obchody Święta Niepodległości, biwak harcerski

Zgodnie z coroczną tradycją, w przeddzień Dnia Niepodległości, zuchy i harcerze z III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała”, w tym druhny i druhowie z 10 Jaskrowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Żywioły” z kadrą pwd. Robertem Knysakiem i dh. Moniką Derdą, uczestniczyli we wspólnym biwaku.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Mstowie naszą bazą stała się szkolna hala sportowa. Po zakwaterowaniu wieczorem 10 listopada uczestniczyliśmy w zbiórce szczepu, a następnie najpierw przygotowaliśmy, a później ze smakiem zjedliśmy biwakową kolację. Po posiłku harcerze z Żywiołów przygotowali i przeprowadzili bieg po krzyż dla jednej z nowych harcerek w naszej drużynie. Rozkaz drużynowej dh. Moniki Derdy o pozytywnym zakończeniu okresu próby przez dwie kandydatki do harcerstwa, dh. Grażynę Jakubczak i dh. Oliwię Cierpisz, został odczytany podczas wieczornego apelu całego szczepu. Po apelu przemaszerowaliśmy na mstowski rynek, gdzie odbyła się próba przed uroczystościami z okazji Dnia Niepodległości.
Tradycyjnie jaskrowscy harcerze wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Na mstowskim Rynku oprócz „Żywiołów” z  Jaskrowa obecny był również poczet sztandarowy z jaskrowskiej podstawówki pod opieką mgr. Pawła Całusińskiego. Tego dnia w uroczystości wzięli udział również   uczniowie z klas I-III z ZSP w Jaskrowie, którzy pod okiem pani mgr Grażyny Jaksender chcą należeć do nowopowstającej  drużyny zuchów.

Trzeba przyznać, że harcerze jak i zuchy z Jaskrowa pięknie zaprezentowali się podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości. Najbardziej cieszy jednak fakt, że dzięki staraniom nauczycieli i wychowawców, młode pokolenie rozumie co to „patriotyzm” i chętnie uczestniczy w obchodach narodowych rocznic.